top of page
Vyhledat
  • Obrázek autorapetra

Život s inkontinencí: Proč je důležité vyhledat odbornou pomoc


Inkontinence je stav, kdy dochází ke ztrátě kontroly nad udržením moči nebo stolice. Postihuje miliony lidi po celém světě. Může se objevit u všech věkových skupin a mít významný dopad na každodenní život pacienta i jeho rodiny. Přestože se jedná o často tabuizované téma, je důležité si uvědomit, že inkontinence není stav, který je součástí stárnutí nebo životního cyklu! My říkáme, že pro každého a v každém věku existuje uspokojivé řešení jeho obtíží s inkontinencí. K dispozici je řada možností léčby. V tomto článku se zaměříme na důvody, proč je nezbytné vyhledat odbornou pomoc co nejdříve a proč není vhodné se s tímto problémem trápit sám.


1. Inkontinence není součástí stárnutí

Prvním a důležitým krokem je pochopení, že inkontinence není normální součástí života. Ačkoli se může objevit s věkem, nemusí a neměla by být považována za běžnou nebo nevyhnutelnou součást procesu stárnutí. Pokud trpíte inkontinencí, neváhejte vyhledat odbornou pomoc.


2. Vyšetření a diagnóza

Vyhledání odborné pomoci je důležitým krokem k identifikaci příčin vaší inkontinence. Lékař nebo specialista na inkontinenci provede vyšetření, aby zjistil přesnou příčinu vašich obtíží. To může zahrnovat vstupní rozhovor, testy moči, ultrazvukové vyšetření močového měchýře, neurologické vyšetření a další.


3. Typy inkontinence

Stresová (námahová) bývá nejčastější formou inkontinence. Dochází k ní při náhlém zvýšení nitrobřišního tlaku a zatnutí břišních svalů. Moč tak nejčastěji uniká při smíchu, kašli, kýchnutí nebo při fyzické námaze. Na vině bývají ochablé svaly pánevního dna a svěrače močové trubice, které neudrží silné a náhlé zvýšení tlaku na močový měchýř. V pokročilejším stadiu dochází k únikům i v důsledku menší fyzické námahy.

Druhý typ inkontinence je tzv. urgentní – nutkavá. V souvislosti s tímto druhem inkontinence hovoříme o tzv. hyperaktivním močovém měchýři a jde o neodkladné nucení k močení. Močový měchýř se vyprazdňuje i při menší náplni a může trápit až 30% žen, a to bez rozdílu věku. Tato inkontinence je zpravidla spojena s odtokem většího množství moči následkem křečovitých stahů svalstva močového měchýře. Urgencí nazýváme náhlou pobídku, nucení, odtud tedy název urgentní inkontinence. Další příznaky mohou být: časté močení – více jak 8 x za den a noční močení.


Každý typ může vyžadovat specifický přístup k léčbě, a proto je důležité, aby lékař stanovil správnou diagnózu.


4. Léčba a management

Na základě diagnózy vám lékař navrhne vhodnou léčbu, která může zahrnovat změny životního stylu, fyzioterapii, léky nebo chirurgický zákrok.


5. Podpora a poradenství

Vedle léčby může být také důležité získat emocionální podporu a poradenství. Mnoho pacientů se cítí izolovaně nebo se stydí kvůli své inkontinenci, a proto je důležité hovořit o svých pocitech a hledat podporu u rodiny, přátel nebo u nás v pacientském klubu.


Inkontinence není stav, který byste měli ignorovat nebo se s ním trápit sami. Je důležité si uvědomit, že existuje pomoc a řada možností léčby. Nebojte se hovořit o svých obtížích s lékařem nebo odborníkem na inkontinenci a hledat vhodnou léčbu pro vaše potřeby. S podporou a pomocí můžete získat kontrolu nad svým životem a znovu si užívat plně a aktivně života.


Pokud hledáte odbornou pomoc, obraťte se na praktického lékaře, gynekologa nebo urologa. S inkontinencí vám pomůže i specialista urogynekolog. Seznam odborných pracovišť naleznete u nás na stránkách v sekci MAPA. Návštěvu odborníka neodkládejte, problém s inkontinencí se sám nevyřeší!


33 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Bình luận


bottom of page