top of page
Vyhledat
 • Obrázek autorapetra

Životní styl a inkontinence: Jak si udržet kvalitu života


Inkontinence může být pro mnoho lidí velkým problémem, který ovlivňuje jejich každodenní život a sebevědomí. Přestože tato zdravotní komplikace může být náročná, je možné ji zvládnout a udržet si vysokou kvalitu života. V tomto článku se podíváme na několik klíčových oblastí, které mohou pomoci lidem s inkontinencí žít plnohodnotný život, včetně cestování, společenských aktivit, správné hygieny a každodenního zvládání.Menopauza a prevence inkontinence


Cestování a společenské aktivity s inkontinencí

Cestování a účast na společenských aktivitách mohou být pro lidi s inkontinencí náročné, ale s dobrým plánováním je možné tyto činnosti zvládnout bez stresu.

Příprava před cestou:

 • Naplánujte si časté přestávky: Pokud cestujete autem, naplánujte si trasy s pravidelnými zastávkami.

 • Používejte inkontinenční pomůcky: Ujistěte se, že máte dostatek inkontinenčních vložek, plenek nebo kalhotek na celou dobu cestování. Dámy pozor! Určitě víte, že menstruační vložky nejsou v případě inkontinence vhodné. Jejich technologické řešení je přizpůsobeno na absorpci moči, ale jako spolehlivý partner při úniku moči Vám neposlouží. Inkontinenční pomůcky mají specifické savé jádro, které je určeno pro rychlou absorpci moči, neutralizují zápach a uzamknou vlhkost uvnitř pomůcky.

 • Balte si s sebou náhradní oblečení: Pro případ nehody mějte vždy při sobě náhradní oblečení a plastové sáčky pro použití.

Využití veřejných zařízení:

 • Zjistěte si informace o dostupných toaletách: Aplikace a webové stránky mohou pomoci najít veřejné toalety, kdekoliv jste.

 • Užijte si společenské aktivity: Nebojte se účastnit společenských aktivit. Mějte plán a inkontinenční pomůcky s sebou, abyste se cítili jistější.


Správná hygiena a péče o pokožku

Správná hygiena a péče o pokožku jsou zásadní pro prevenci podráždění a infekcí, které mohou být důsledkem inkontinence.

Pravidelná výměna inkontinenčních pomůcek:

 • Častá výměna: Vyměňujte vložky nebo plenky pravidelně, aby pokožka zůstala suchá.

 • Používejte vhodné produkty: Vyberte si produkty, které jsou šetrné k pokožce a mají vysokou absorpční schopnost.

Čištění pokožky:

 • Šetrné čištění: Používejte jemné, neparfémované čisticí prostředky a teplou vodu. Mýdlo vysouší pokožku, raději sáhněte po speciálních výrobcích pro péči o pokožku inkontinentních nebo volte čistou vlažnou vodu.

 • Hydratace pokožky: Po očištění naneste hydratační krém, který pomůže udržet pokožku zdravou a zabránit vysušení.

Prevence podráždění:

 • Ochranné krémy: Používejte ochranné krémy nebo masti, které vytvoří bariéru mezi pokožkou a vlhkostí.

 • Vzdušnost: Pokud je to možné, nechte pokožku dýchat tím, že necháte některé části dne bez inkontinenčních pomůcek. Při výběru pomůcek se zaměřte na jejich prodyšnost. Klidně vyzkoušejte několik značek, než zjistíte, která Vám nejvíce vyhovuje.


Tipy na zvládání inkontinence v každodenním životě

Zvládání inkontinence vyžaduje několik jednoduchých kroků a přizpůsobení každodenních návyků.

Správná strava a hydratace:

 • Vyhněte se dráždivým potravinám a nápojům: Kofein, alkohol, citrusové plody a kořeněná jídla mohou dráždit močový měchýř.

 • Pravidelná hydratace: Pijte dostatek vody, ale rozdělujte pitný režim rovnoměrně během dne. Vyhýbejte se nadměrnému pití těsně před spaním.

Cvičení svalů pánevního dna:

 • Kegelovy cviky: Pravidelně cvičte Kegelovy cviky, které posilují svaly pánevního dna a mohou zlepšit kontrolu močového měchýře. Začít můžete kdykoli a nikdy tím nic nezkazíte! Speciální cviky pro ŽENY a MUŽE můžete najít u nás na stránkách.

Správný režim močení:

 • Pravidelné návštěvy toalety: Chodit na toaletu pravidelně, zbytečně nezadržovat potřebu, ale ani nechodit preventivně.

 • Mikční deník: Vedení deníku, kdy a kolik močíte, může pomoci lépe pochopit své návyky a přizpůsobit režim. Důležité je dodržovat dostatečný a pravidelný pitný režim. To znamená nepít nárazově velké množství tekutin, ale rozložit si spotřebu na celý den. Optimální je čistá voda.

Emocionální podpora:

 • Hovořte o svých pocitech: Sdílení svých zkušeností s blízkými nebo v podpůrné skupině může snížit stres a poskytnout užitečné rady.

 • Profesionální pomoc: Neváhejte vyhledat odbornou pomoc od lékaře nebo terapeuta, pokud cítíte, že inkontinence ovlivňuje vaše duševní zdraví.


Inkontinence nemusí znamenat konec aktivního a naplněného života. S vhodným plánováním, správnou hygienou a několika jednoduchými strategiemi můžete udržet vysokou kvalitu života a nadále se účastnit všech svých oblíbených aktivit. Důležité je neztrácet naději a vyhledávat podporu, která vám pomůže zvládat tuto výzvu.


V případě přetrvávajících obtíží neváhejte vyhledat odbornou pomoc – praktický lékař, gynekolog nebo urogynekolog. Mapu odborných pracovišť naleznete zde.


7 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page