top of page
Vyhledat
  • Obrázek autorapetra

Inkontinence sužuje i muže


Inkontinence, nekontrolovaný a nechtěný únik moči, postihuje i muže. Na rozdíl od žen, se zvyšuje prevalence u mužů v sedmé dekádě života. Rozlišujeme dva základní typy inkontinence – stresovou a urgentní.


Stresová inkontinence

Stresová inkontinence je taková, kterou způsobuje zvýšení nitrobřišního tlaku. Jako příklad uveďme situace jako při kašli, kýchnutí nebo ohnutí. Nejedná se tedy o tlak psychický, ale fyzický. Tento typ inkontinence vzniká především jako nežádoucí následek po operačních výkonech onemocnění prostaty. Časem většinou vymizí. Bezprostředně po operaci zhoubných nádorů byl výskyt inkontinence zaznamenán u asi 20 % mužů. Ještě rok po operaci je u přibližně 8-12 % mužů inkontinence natolik závažná, že jsou nuceni vyhledat odbornou pomoc (zdroj: Urologická klinika FN Brno).


Urgentní inkontinence

Urgentní inkontinence je únik moči při náhlém a neodolatelném pocitu nucení na močení. Člověk trpící tímto typem inkontinence často nestihne doběhnout ani na toaletu. U pacientů s urgentní inkontinencí urologové běžně přistupují k farmakoterapii, která snižuje přenos vjemů z močového měchýře do mozku. Pomocí léčby se zvětšuje kapacita močového měchýře, a zároveň snižuje závažnost nucení na močení. Pacient má tak více času, aby odolal nutkání na močení a vyhledal toaletu. Jedním z důvodů vzniku nemoci může být onemocnění nervové soustavy, například roztroušená skleróza nebo stav po cévní mozkové příhodě a nemoc může postihnout i diabetiky. „Další příčinou mohou být i různé patologické stavy ve stěně močového měchýře, zánětem počínaje a nádorovým postižením konče. Podle toho se také dají lépe či hůře léčit.


Neotálejte a vyhledejte co nejdříve svého ošetřujícího praktického lékaře nebo se obraťte přímo na odborného specialistu urologa. Pokud váháte, kam se obrátit o pomoc, nabízíme mapu pracovišť. Stačí si dle místa bydliště kliknout na odkaz a zobrazí se Vám telefonický kontakt na ordinaci. Mapa klikněte zde. Držíme palce!

21 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page