top of page
Vyhledat
  • Obrázek autorapetra

Inkontinence ve vztahu k výživě a zdravému životnímu stylu

Aktualizováno: 25. 11. 2020Nutnost konzultovat problémy s únikem moči s odborníkem je to nejzásadnější, co by měli ti, které tyto potíže trápí, vést v patrnosti. Podchycení inkontinence už v její rané fázi směřuje zpravidla k lepším a rychlejším výsledkům léčby. Součástí doporučení vedoucích k odstranění nebo zmírnění příznaků inkontinence je i úprava životního stylu. Co si pod takovými změnami ale představit? Zeptali jsme se Jany Illichmanové, výživové poradkyně.


Jakou souvislost má jídelníček a inkontinence? Je nadváha problém?

Pokud nabíráme na váze, nemělo by být naší největší obavou, že se náš šatník mění na skladiště nepadnoucího oblečení. Daleko závažnější důsledky má nadváha na naše zdraví, mnohdy právě i na inkontinenci. Nadváha může způsobit zvýšený tlak na břišní svalstvo a na svalstvo pánevního dna, které pak hůře brání úniku moči. Doporučení více se hýbat je mnohým lidem známé, zbývá jen vzít si ho k srdci a začít. Ideální je svižná chůze, každý pohyb se však počítá, navíc existují i speciální cviky na posílení pánevního dna. Ruku v ruce s pohybem vede na cestě za úbytkem váhy i změna jídelníčku. Každý z nás potřebuje individuální jídelníček, obecně však platí, že by měla být strava pestrá a vyvážená, s dostatkem zeleniny a ovoce. Ve vztahu k inkontinenci je však třeba upozornit na ty potraviny, které mohou například působit močopudně.


Které potraviny mohou působit negativně při inkontinenci?

Je dobré omezit konzumaci kávy, která má močopudný účinek. Obsahuje kofein, který je známý pro svůj povzbuzující efekt. Stejný vliv má kofein i na močový měchýř. To se týká všech kolových nápojů, energetických nápojů, pozor i na zelený a černý čaj. Močopudný je i alkohol, který je navíc velmi kalorický, takže osoby, které se snaží shodit nějaké to kilo, by měli být s jeho konzumací ještě opatrnější. Jsou známé i další potraviny, které mají močopudný účinek. Příkladem je třeba meloun nebo třešně. Neříkám ale rozhodně, abyste si v parném létě nedopřáli kus melounu. Mezi potraviny, které nám při inkontinenci neprospívají, řadíme ještě čokoládu a umělá sladidla (aspartam, sacharin), které dle vědeckých výzkumů přispívají k močové urgenci a nočnímu močení. Dále doporučuji ještě omezení sycených nápojů, dráždivých a kořeněných potravin a méně solit. Když už jsme u toho, čemu se raději vyhýbat, zmiňme i to, že některé studie uvádějí také negativní vliv nikotinu na močový systém.


Jsou naopak potraviny, které působí při inkontinenci příznivě?

Ve spojitosti s močovými cestami každý jistě slyšel o brusinkách. Velmi příznivě působí všechno červené bobulovité ovoce. Brusinky, borůvky, maliny, ostružiny – posilují močové cesty, působí antibakteriálně, pomáhají předcházet zánětům. Pozitivní efekt mají rovněž lněná a dýňová semínka. Dále bychom mohli zmínit některé bylinky, jako například lichořeřišnici nebo přesličku, které pomáhají detoxikovat, čistit močový systém a posilují močové cesty. Je to taková babská pomoc. Vhodný je také čaj z listů medvědice lékařské. Bylinkám by však měli zvláštní pozornost věnovat především ti pacienti, kteří užívají nějaké další léky. Účinky léků a bylinek se mohou vzájemně ovlivňovat. Raději tedy jejich užití zkonzultujte s lékařem či lékárníkem.


Kolik tekutin by měl člověk denně vypít?

Záleží hodně na fyzické aktivitě. Vezměte si například muže pracujícího během letních měsíců v lese. Ten s přehledem vypije 3-4 litry vody. Žena pracující v kanceláři, která by vypila takové množství vody, by si mohla zadělat na velké problémy. Když pijeme příliš, je to velká zátěž na ledviny, hrozí vyplavení minerálů a podobně. Na opačném konci je nedostatečný pitný režim. Ten může být pro lidi s inkontinencí velice problematický. Mají pocit, že když budou pít málo, nebudou je nedobrovolné úniky moči potkávat. Opak je ale pravdou. Koncentrovanější moč mnohem více dráždí močový měchýř. Navíc tím, jak se močový měchýř rovnoměrně naplňuje, se i procvičuje, je variabilní a pružný. Často se můžeme setkat s doporučením určitého množství ml na kg hmotnosti člověka. Co je však určitě jisté, je to, že je špatné, když se dostaneme do pocitu žízně, v tu chvíli už tělo trpí dehydratací. Jak již bylo zmíněno, dejte také pozor na množství vypité kávy. Tím, že je káva močopudná, je potřeba množství tekutin vyvažovat a doplnit. Na závěr ještě jednou připomeňme, že je vhodné pít průběžně. Začít více ráno a čím se blíží večer, tím spíše množství snižovat. Osobně doporučuju pít naposledy cca 3 hodiny před spaním. Neříkám nenapít se vůbec, ale určitě není dobré vypít najednou půllitr vody.


Jsou z Vašeho pohledu ještě další doporučení pro pacienty s inkontinencí?

Zmínila bych možná ještě ve zkratce i vliv psychické pohody a nepohody a stresu. Pokud je člověk ve stresu, situaci to nepomáhá a onemocnění se může dále zhoršovat. Tedy, jsme-li ve stresu, rozhodně to nepřispívá ke zlepšení problému. Uvědomme si, že inkontinence není něco, za co by se měl člověk stydět, něco, o čem se „přeci veřejně nemluví“. Včasná konzultace a léčba je rozhodně na místě a stud by neměl být překážkou v péči o sebe a své zdraví.


#inkontinence #zdravavyziva #pitnyrezim #mocovymechyr