top of page
Vyhledat
  • Obrázek autorapetra

Jak zvládat domácí péči o své blízké?

Díky kvalitní lékařské péči se dožíváme stále vyššího věku. Nicméně kvalita života se člověk od člověka velmi liší. Někdo je v 70 letech velmi aktivní – hraje tenis, lyžuje, chodí po horách, ale jiný člověk stejného věku již může vyžadovat dlouhodobou péči. V České republice probíhá až 80 % dlouhodobé péče v rámci rodiny a v domácím prostředí. Což je přínosem pro rodinného příslušníka, ale znamená řadu omezení a změn pro pečující osobu.

Dnes je běžné, že 45letá žena má současně dítě, které ještě potřebuje plnou péči, a staré rodiče, kteří mají chronické onemocnění či nastupující demenci a potřebují pomoc. Díky silným rodinným vztahům si mnozí ani nedovedou představit, že by hledali pro rodiče zařízení se sociální a zdravotní péčí. Taková žena sice plánovala po rodičovské nastoupit opět do zaměstnání a věnovat se kariéře, ale rozhodne se ji přerušit a věnovat energii rodině. Takové rozhodnutí není jednoduché a přináší řadu nástrah. Často to vede k problémům v partnerských vztazích, upozadění péče o dítě, problémům ve výchově dítěte, ale rovněž ke snížení životní úrovně a dokonce k existenčním problémům. Podobných příběhů je celá řada – těžce nemocný partner nebo chronicky nemocné dítě. Takové situace zcela radikálně změní život. Zvládnout vše po psychické stránce je stejně těžké jako po fyzické a finanční. Máme pro vás několik doporučení od zkušenějších pečovatelů.Na dlouhodobou i trvalou péči o své blízké se dobře připravte Nejspíš vám v krizové situaci, do které jste se dostali, připadá investice do kurzu péče o blízké jako vyhazování peněz, ale není to tak. Existují výborné kurzy, které vám pomohou pochopit problém domácí péče o blízkého ze všech hledisek: po stránce jednání s úřady (protože ani úředního šimla nelze opomenout), musíte se naučit vycházet s člověkem, o kterého pečujete (nemoc lidi zcela zásadně mění, často máme pocit, že pečujeme o někoho zcela jiného, než koho jsme 40 let znali), a je zapotřebí, abyste péči zvládli i po zdravotně-pečovatelské stránce. Možná se budete muset naučit některé zdravotnické úkony, jako je třeba píchnout injekci.


Nezapomeňte na změny připravit i bydlení Jde o velice důležitou část přípravy na péči o nemocného člověka. Pokud je to alespoň trochu možné, je nemocnému v trvalé péči nutné zajistit co nejvíce samostatnosti. Lidé na vozíku, s demencí i s dalšími postiženími, mají ze dne na den jiné potřeby a též zvládnou pouze omezené činnosti. Najít v kuchyni něco k jídlu může být pro ně neřešitelný problém. Stejně tak jako pochopit, že mobilní telefon nepatří do mikrovlnné trouby. Problémem jsou schody, příliš malý záchod, koupelna bez bezbariérového sprchového koutu. Pokud budete dělat vše za nemocného, dlouho to po psychické a fyzické stránce nezvládnete. Hodí se též chytrý nábytek. Polohovatelná postel, židle s možností vykonat potřebu, různé bezpečné držáky na toaletě a v koupelně. U inkontinenčních pacientů budete potřebovat inkontinenční pomůcky – pleny i absorpční podložky.


Nechte se v péči prostřídat Péče o osobu blízkou je extrémně náročná záležitost. Nechte si pomoci! Od různých nadací, spolků, pečovatelských služeb. Taktéž od dalších příbuzných i rodinných příslušníků. Nestaňte se opatrovatelkou či opatrovatelem na 24/7. Tohle se nedá vydržet ani fyzicky, natož psychicky.


Naučte se zvládat své emoce Jak pracovat s emocemi ve chvíli, kdy jsme psychicky i fyzicky zcela na dně? Naučte se to dříve, než se do této situace dostanete. Hodně vám pomohou výše uvedené rady. Současně se ale nebojte navštívit psychologa a svoji situaci s ním pravidelně konzultovat. Jeho služby však nejsou levné. Když na ně nemáte dostatek financí, zkuste jiné věci, při kterých se uvolníte. Ze svých problémů se můžete například vypsat v deníčku. Nebo si jděte pravidelně zaběhat a zacvičit – fyzická námaha pozitivně vplývá na naši psychiku. Ptáte se, kde na vše vzít čas? Vraťte se ještě jednou k předchozímu bodu tohoto článku. Je skutečně důležitým. Na péči nemůžete být sami! Vědět, jak zvládat emoce, je důležité proto, abyste byli schopni udržet se ve formě sami, nepokazily se vaše vztahy s rodinou a ani s osobou, o kterou pečujete.


#inkontinence #inkontinencni #pomucky #inkognito #domacipece #pecovatel #rodina


Děkujeme za spolupráci www.tenacz.cz

23 zobrazení