Především v letních měsících se na nás obracíte s dotazy ohledně infekce močových cest, což v souvislosti s cestováním může být nečekaná nepříjemnost. Zatímco se pacient snaží omezit pitný režim, aby dostal nepříjemný zánět pod kontrolu, obtíže se jen zhoršují. Proč? Jak už z názvu vyplývá, jedná se o zánět, který je potřeba naopak pořádně propláchnout. Tělo si žádá spíše zvýšený příjem tekutin, aby se mohlo zánětu zbavit. Co předchází vzniku zánětu močových cest?
Mezi rizikové faktory vzniku infekce močových cest patří nedostatečná hygiena, časté zadržování močení či nedostatečný přísun tekutin. Ženy zánětem močových cest trpí častěji než muži. Je to dáno anatomií, protože ženy mají kratší močovou trubici. K častým zánětům močových cest mohou přispívat i vrozené vývojové vady močové trubice a měchýřem. Vyvarujte se zvýšené konzumaci cukru, protože ten vytváří prostředí prospěšné vzniku bakterií. V neposlední řadě musíme zmínit i určité diagnózy, které přispívají ke vzniku onemocnění – cukrovka, zbytnění prostaty u mužů a močové kameny. Zánět močových cest může vyvolat nechráněný sex či časté střídání sexuálních partnerů.
Jak poznáte zánět močových cest?
pálení a řezání při močení,
častější močení a náhlé nutkání na močení,
slabší proud při močení a neúplné vyprázdnění,
změna moči – zakalení, zápach nebo příměs krve,
bolest v podbřišku,
únava,
zvýšená teplota,
bolest zad.
V počátečních stádiích nemoci můžete vyzkoušet domácí léčení. Odpočiňte si, dodržujte dostatečný pitný režim, zvyšte přísun vitamínu C a přidejte brusinky, které okyselují moč a zabraňují infekčním bakteriím držet se na sliznici močových cest. Pokud příznaky přetrvávají déle než 2 dny, neváhejte a vyhledejte svého praktického lékaře. Na základě rozboru moči stanoví diagnózu a dost pravděpodobně si domů odnesete balení antibiotik.
Přejeme Vám krásné léto!
Коментари