top of page
Vyhledat
  • Obrázek autorapetra

Péče o blízké je náročná, nezapomínejte ale na sebe

Aktualizováno: 25. 11. 2020
Ne každý se o sebe dokáže postarat sám. Když docházejí fyzické síly, přichází nemoc nebo člověk přestává být v dobré duševní kondici, stává se závislým na pomoci ostatních. Nejčastějšími pečovateli bývají jemu nejbližší osoby, životní partneři nebo děti. Péče o blízkého je po všech stránkách náročná. Často přináší situace, které jsou velmi složité a mnohdy obtížně zvladatelné. Není v lidských silách zvládat vše vždy naprosto perfektně a není dobré se kvůli tomu příliš stresovat. Lidské potřeby bývají individuální, a je proto na místě požádat o pomoc ošetřujícího lékaře osoby, o kterou je pečováno, a poradit se s ním o náročnosti péče, specifických potřebách i o tom, kdo a jak vám může s péčí pomoci.


Při péči o osobu, která trpí inkontinencí, byste měli vedle samotné léčby inkontinence věnovat pozornost zdraví pokožky, která při tomto onemocnění zpravidla velmi trpí. Dbejte na to, aby agresivní moč nezůstávala v kontaktu s citlivou pokožkou. K tomu dopomohou kvalitní absorpční pomůcky. U nich je třeba klást důraz na správnou velikost, prodyšnost, savost a nepropustnost – moč by měla zůstávat uvnitř pomůcky a nepřicházet do kontaktu s pokožkou. K ošetření pokožky je dobré používat speciální kosmetické pomůcky, které fungují i bez použití vody a pomáhají pokožku hydratovat. Kůži prospějí i ochranné a pečující krémy. Důležitou roli má i úprava životního stylu. Dbejte naopak o to, aby byl zachován dostatečný pitný režim.


Pečující osoby čelí velkému tlaku. Pokud se ale zapomenou starat i sami o sebe, mohou se snadno dostat na pokraj svých sil. Intenzivní péče o blízkého bývá velmi namáhavá. V rámci možností si dopřejte dostatek spánku. Nezapomínejte na vyváženou stravu ani na odpočinek. Je třeba najít si čas na záliby a koníčky a udržovat kontakt se svými přáteli a dalšími rodinnými příslušníky. Péče o blízkého s sebou přináší celou řadu emocí, pozitivních i negativních. V době, kdy vás ovládnou emoce negativní, se nezdráhejte požádat o pomoc okolí, rodinu, přátele nebo odborníky. Inko-gnito sdružuje nejen pacienty, ale i pečující osoby. Velice uvítáme, pokud se budete chtít o svůj příběh podělit a třeba tak inspirovat ostatní nebo jen vyhledat někoho, kdo vám bude naslouchat a poradí vám.


#inkontinence #unikmoci #mocovymechyr #péče

19 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše