top of page
Vyhledat
  • Obrázek autorapetra

Věnujte pokožce namáhané inkontinencí důkladnou péči

Aktualizováno: 25. 11. 2020

Častými komplikacemi, které s sebou inkontinence přináší, bývají kožní obtíže. Zůstává-li agresivní moč v kontaktu s pokožkou, může být narušena její ochranná vrstva a mohou se objevit nepříjemné vyrážky či další kožní problémy. Ty nejenže způsobují nepohodlí, ale mohou být i velmi bolestivé. Zdraví pokožky je úzce spojené s naší psychickou pohodou, kožní potíže tak dokážou velice negativně ovlivnit náladu pacienta a jeho duševní rozpoložení.
I z tohoto důvodu není dobré úniky moči přehlížet a je nutné zvolit účinnou léčbu a správnou péči. V péči o pokožku pacienta s inkontinencí je zásadní používání vhodných inkontinenčních pomůcek. Mnoho lidí volí zcela nesprávně neadekvátní prostředky – papírové kapesníčky, toaletní papír, často i menstruační vložky. Menstruační vložky jsou uzpůsobené zadržení krve, která má oproti moči jinou hustotu a odchází z těla v daleko menších objemech než moč. U inkontinenčních pomůcek je třeba zvolit správnou velikost a dbát na to, aby byly prodyšné a uzamykaly tekutinu uvnitř. Vedle toho je nezbytná jejich pravidelná a včasná výměna.


Spíše než voda a mýdlo, které mohou pokožku vysušit, jsou pro namáhanou kůži vhodné speciální bezoplachové přípravky, při jejichž použití není zapotřebí voda, přípravek se z kůže nesmývá. Snadno se nanášejí a jsou šetrné k citlivé pokožce. Vedle čištění intimních partií při výměně absorpčních výrobků je lze použít i k čištění zbytku těla. Pro pečující o ležící pacienty jsou dobrým pomocníkem bezoplachové omývací čepičky na vlasy a vlhčené rukavice k omytí celého těla. Praktickým pomocníkem v péči o pokožku pacientů s inkontinencí jsou i jednorázové vlhčené ubrousky. Zmíněné ubrousky nelze ovšem zaměnit za ubrousky pro děti. Jedná-li se o pacienta v pokročilejším věku, je vždy lepší používat přípravky speciálně určené pro starší a zralou pokožku, protože dětská pleť a pokožka seniorů mají velmi rozdílné nároky na ošetření. To samé platí obecně i pro ochranné a pečující krémy. Zranitelné pokožce ošetření tenkou vrstvou speciálního krému velice prospěje. Speciální přípravky určené pro čištění a péči o pokožku namáhanou inkontinencí lze běžně pořídit v lékárně. V péči o pokožku je neposlední řadě třeba myslet také na to, že na její stav má podstatný vliv i plnohodnotná výživa.


#inkontinence #unikmoci #peceopokozku #podrazdenapokozka #kozniproblemy #vyrazka

16 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše