top of page
Vyhledat
  • Obrázek autorapetra

Základem pro zdravou pokožku je udržet ji v suchu


Víte, že až 47 % lidí s inkontinencí trápí kožní problémy a 25% z nich trpí velmi závažnými formami poškození kůže. Péče o pacienty s inkontinencí je úzce spojená s péčí o zdraví jejich pokožky. Se zvyšujícím se věkem je péče spojená s pokožkou ještě důležitější, protože je křehká a rychleji dochází k poškození. Základem pro zdravou pokožku je udržet ji v suchu. Kůže vystavená moči je oslabená a náchylnější k poškození. Zároveň snáze propouští dráždivé látky, např. z moči nebo stolice. Vlhkost pokožky je ovlivněná množstvím moči, která zůstává ve vrchní vrstvě absorpční pomůcky, případně se při jejím stlačení dostává na povrch. Důležité je správně zvolená inkontinenční pomůcka a pravidelná péče o zdraví pokožky.
Jaké nároky byste měli mít na inkontinenční pomůcky?

1/ Nejdůležitější je optimální rozložení buničiny a superabsorbentu uvnitř savého jádra, aby došlo k absorpci tam, kde je potřebná.

2/ Dostatečné množství superabsorbentu je klíčové pro rychlou absorpci moči a efektivní uzamknutí moči uvnitř jádra. Povrch pomůcky tak zůstává sušší, díky čemuž dochází k eliminaci kontaktu moči s pokožkou a nevzniká riziko její iritace.

3/ Anatomické tvarování zaručuje lepší přilnutí k tělu a omezuje riziko protečení.

4/ Inkontinenční pomůcky musí být dostatečné prodyšné.


Každodenní péče o zdraví pokožky

Správné postupy čištění jsou klíčem k prevenci podráždění pokožky. Můžete si zvolit klasickou péči v podobě vlažné vody a mýdla a následné ošetření pokožky krémem, který zajistí hydrataci a ochranu. Jsou však situace, kdy je pro Vás tato forma ošetření nedostupná.


Na trhu jsou dnes speciální výrobky, které čistí a zároveň pečují o zdraví pokožky. Vyberte si ze široké škály vlhčených ubrousků, suchých ubrousků, utěrek, čisticích produktů, mycí pěny a dalších produktů určených k čištění v rámci péče o pokožku při inkontinenci. Výrobky šetrně čistí a chrání i tu nejcitlivější a nejkřehčí pokožku. Mají široké použití – ideální jsou při výměně inkontinenčních pomůcek nebo pro čištění celého těla na lůžku nebo v koupelně. Oceníte je při častém čištění, když mýdlo a voda mohou pokožku vysušovat.


Když je pokožka dokonale čistá, nezapomeňte ji ošetřit vhodným krémem. Máte na výběr hydratační a ochranné krémy. Hydratační krémy pečují o křehkou a suchou pokožku. Ochranné krémy speciálně pečují o namáhanou pokožku při inkontinenci. Mezi tyto produkty patří ochranná vazelína a zinková mast. Vazelína je vodoodpudivý transparentní krém, ideální pro prevenci a ochranu pokožky, která vykazuje známky zarudnutí a podráždění související s inkontinencí. Křehká pokožka starších osob je chráněna pravidelnou aplikací jemné ochranné bariéry složené z glycerinu, řepkového oleje a vitamínu E. Pokud došlo k zarudnutí a podráždění pokožky, můžete zvolit zinkovou mast. Při léčbě vyrážky způsobené používáním plen u dospělých se na postiženou oblast aplikuje při každé výměně tenká vrstva zinkové masti, dokud podráždění nezmizí.


Poraďte se o vhodných produktech s ošetřujícím lékařem, ale nebojte se ani experimentovat. Vyzkoušejte různé výrobky a uvidíte, které nejlépe vyhovují vašim potřebám. Nicméně i tady platí, že není dobrého hospodáře, který nakupuje jen nejlevnější věci. Experimentujte a napište nám své zkušenosti. Co se Vám osvědčilo?


#inkontinence #inkontinenčnípomůcky #domácípéče #zdraví #zdravapokozka


22 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page