top of page
Vyhledat
  • Obrázek autorapetra

Inkontinence má mnoho příčin, poraďte se s odborníkem o nejlepším řešení

Inkontinence je častější, než si myslíte. Každá 4. žena nad 35 let a každý 4. muž nad 40 let má zkušenost s nějakou formou inkontinence. Je důležité si přiznat, že problém se sám nevyřeší a laické strategie jako omezování pitného režimu vše jen zhoršují.

Příčiny vzniku inkontinence jsou různé. Existují rozdíly u mužů a žen, liší se inkontinence u dětí a dospělých. Jedině lékař může stanovit přesnou diagnózu a doporučit optimální řešení. Není pravda, že inkontinence patří ke stáří! Ve většině případů lze inkontinenci zcela vyléčit. Proto neotálejte a navštivte svého ošetřujícího praktického lékaře, který Vám pomůže vyřešit Vaše obtíže s inkontinencí.


Jaké jsou druhy inkontinence?

Stresová inkontinence moči znamená, že u vás dochází k únikům, pokud se namáháte. Typicky například při kašli, kýchání nebo smíchu. Jedná se o nejčastější typ inkontinence u žen, naopak u mužů je poměrně vzácný.

Urgentní inkontinence moči označuje inkontinenci související s naléhavou potřebou močit. Objem úniků se liší, od pár kapek až po úplné vyprázdnění močového měchýře. Příčiny tohoto typu inkontinence se také mohou lišit. Příkladem může být zvětšení prostaty, infekce močových cest nebo jednoduše příliš velká konzumace tekutin. Aby se vám dostalo správné léčby, je důležité zjistit si správnou diagnózu.

Smíšená inkontinence moči je kombinací jak stresové , tak urgentní inkontinence moči. Může u vás docházet k únikům spojeným jak s naléhavou potřebou, tak se zvětšenou námahou.

K inkontinenci moči z přetékání dochází tehdy, když se močový měchýř nedokáže zcela vyprázdnit a postupně se zaplňuje zbytkovou močí. Nejčastější příčinou tohoto typu problému je překážka v močové trubici, například v důsledku zvětšené prostaty. Příčinou mohou být i svaly močového měchýře, které se nemohou zcela stáhnout a měchýř vyprázdnit. Může to být například spojeno s diabetickou neuropatií.

Porucha močového měchýře z neurologických příčin je způsobena poškozením mozku, míchy nebo nervů. Porucha močového měchýře z neurologických příčin může postihnout pacienty, kteří trpí poškozením způsobeným úrazem, mrtvicí, roztroušenou sklerózou a Parkinsonovou chorobou.

Únik postmikčních kapek je samovolný únik moči bezprostředně po močení. Dochází k němu proto, že v močové trubici stále zůstává moč. Je častější u mužů a někdy se mu dá předejít jednoduše tak, že si jedete prstem po spodní straně penisu a tím vytlačíte zbývající moč ven. Může se vyskytovat i u žen, které mají v okolí močové trubice oslabené svalstvo.

Funkční inkontinence moči znamená, že se z důvodu určitého typu imobility nezvládnete dostat včas na toaletu. Funkční močovou inkontinenci mohou způsobovat zhoršené vidění, snížená kognitivní funkce a snížená pohyblivost.


Pro každého a v každém věku existuje uspokojivé řešení, které významně zvýší kvalitu života. Proto neotálejte a vyhledejte pomoc ošetřujícího lékaře! Pokud nemáte svého lékaře, můžete využít mapu pracovišť ZDE.48 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page